Bitvilág

Bitvilág

Hívások kezelése, hangrögzítés, anno, ez hogyan működött?

2024. október 07. - N.Ferenc

Hívások kezelése, hangrögzítés, anno, ez hogyan működött?

11385.jpg

Menjünk kicsit vissza a múltba és képzeljük el, hogy 1970-et írunk. Beülünk egy dohányfüstös irodába egy nagy, zümmögő magnó készülék mellé, hogy rögzítsük a hívásokat. Igen, így zajlott a hangrögzítés akkoriban. Ahhoz, hogy egy telefonbeszélgetést rögzítsenek, egy bonyolult, drótozott szerkezet kellett, ami nagyjából akkora volt, mint egy nagy mosógép. Abban az időben, ha valaki rögzített egy beszélgetést, az valószínűleg nemcsak az anyóssal folytatott pletykát akarta megőrizni – sokkal inkább kémkedésre, vagy éppenséggel „biztonsági okokból” történt az egész. De most komolyan: mindenki kém volt akkoriban?

A régi idők hangrögzítése nem éppen volt egyszerű feladat, és valóban, inkább kémkedési céllal kapcsolódott össze a köztudatban. Elvégre a hidegháború kellős közepén jártunk, amikor minden második filmben egy kém titokban felvett valamit egy kazettára, amit aztán a széfbe zárt. A hangrögzítés akkoriban még misztikusnak tűnt, és csak a „nagyfiúk” játékszere volt, mint, a rendőrség, vagy a James Bond-filmekben látott titkosügynököké. Na de mi van most?

A hívásrögzítés nem olyan volt, hogy egy appot letöltöttél, és hopp, már mehetett is a felvétel. Az első rögzítők elektromos gépezetek voltak, amelyeket szinte sebészeti precizitással kellett összedrótozni a telefonvonalakkal. Ezek a készülékek szalagos magnóra dolgoztak, aminek volt egy igen komoly hátránya: ha vége lett a szalagnak, nem rögzített tovább. Elképzelhetjük, ahogy az ügynökök izgulva lesték, mikor ér véget a felvétel, és próbálták gyorsan kicserélni a szalagot, nehogy lemaradjanak valami fontosról. Ma már nehéz elképzelni ezt a műveletet a modern technológia világában, ahol minden a „felhőben” tárolódik, és sosem fogy ki a hely.

A 70-es évek technikája még a kémfilmekre volt kalibrálva. Aki akkor rögzítette a hívásokat, az bizony képes volt vastag kabátban, napszemüvegben sétálgatni a háttérben, mert nem volt mindennapi dolog rögzíteni a telefonbeszélgetéseket. A felvétel ténye gyakran felkeltette az érintettek ellenállását. Sok helyen egyáltalán nem volt szabályozva, hogy ki és mit vehet fel, így a jogi háttér is elég homályos volt.

Mi történt azóta? Hogyan alakult a technológia?
A hangrögzítés ma már teljesen más világban mozog. Először is, nem kell hozzá vastag kabát, vagy napszemüveg. Elég egy okostelefon, vagy egy profi call center szoftver, és már rögzíthetjük is a hívásokat. Nincs szükségünk többé drága, bonyolult magnó készülékekre, se hegyekben álló szalagokra, mert ma már minden digitális. Szalagos magnók helyett cloud alapú rendszerek dolgoznak, és mindez pillanatok alatt elérhetővé válik az interneten.

A jogi háttér is jelentősen változott. Míg a 70-es években szinte bárki bármit felvehetett, ma már szigorú adatvédelmi szabályok léteznek, például a GDPR, amelyek megszabják, hogy milyen körülmények között lehet hívást rögzíteni. Egy modern call center például csak akkor rögzíthet beszélgetést, ha arról előzetesen tájékoztatják az ügyfelet. Sőt, az ügyfél beleegyezését is kell kérni, mert a személyes adatok védelme prioritást élvez.

Még mindig van benne egy kis kémkedés?
Persze, ne gondoljuk, hogy teljesen eltűnt a kémkedés fogalma a hangrögzítésből. Bár ma már szigorú törvények szabályozzák a hívások felvételét, nem mindenki tartja magát ehhez. Vannak olyan helyzetek, amikor a rögzítés továbbra is hatalmas kockázatokat rejt, különösen, ha az érzékeny adatokról van szó. Az üzleti világban a hangrögzítési technológiák ma már nemcsak a törvényes felvételt biztosítják, hanem a titoktartást és adatbiztonságot is.

Vegyünk például egy mai vállalatot, amely rengeteg hívást bonyolít naponta. Ezeket a hívásokat nemcsak azért rögzítik, hogy az ügyfélszolgálati minőség javuljon, hanem azért is, hogy megvédjék a cég érdekeit. Ha valaki például reklamál egy termék miatt, a beszélgetés rögzítése segíthet tisztázni a félreértéseket. Ugyanakkor egyes cégek extra adatvédelmi lépéseket is alkalmaznak, hogy megakadályozzák az esetleges visszaéléseket. Az adatvédelem ma már nemcsak jogi, hanem etikai kérdés is.

 Ma már olyan szintű technológia áll rendelkezésre, hogy a hívásrögzítés szinte automatikus. A modern call center rendszerek nemcsak felveszik a hívásokat, hanem azonnal digitalizálják is azokat, indexelik a beszélgetéseket, és még elemzéseket is készítenek arról, hogyan teljesített az ügyfélszolgálat. Az algoritmusok képesek felismerni a hívás során használt kulcsszavakat, és akár hangulatot is analizálnak, hogy az ügyfélszolgálati munkatársak jobban megértsék, hogyan reagáltak az ügyfelek egy-egy mondatra. Az adatok elemzése szinte forradalmi módon változtatja meg a hívásrögzítés világát. Ma már nemcsak a beszélgetések rögzítése történik meg, hanem a mesterséges intelligencia segítségével azonnali visszajelzéseket is adhatunk. Egyes rendszerek automatikusan felismerik, ha az ügyfél türelmetlen, vagy éppen elégedett, és ennek megfelelően irányítják a beszélgetést.

A technológia fejlődésének hála, ma már nem kell egy James Bond-filmben éreznünk magunkat ahhoz, hogy rögzítsünk egy hívást. Ráadásul a modern eszközök olyan hatékonyak, hogy még a legnagyobb cégek is könnyedén használhatják őket.

A bejegyzés trackback címe:

https://bitvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr2818703014

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása